Pandemia koronawirusa SARS-Cov-2 jest dużym problemem niemal we wszystkich miejscach na świecie. Aby sprostać wyzwaniom związanym z zagrożeniem epidemiologicznym firmy i instytucje stosują środki zaradcze, które mają na celu ograniczenie liczby zachorowań. Wśród najpopularniejszych rozwiązań antywirusowych są immunologiczne testy przesiewowe. Na czym polega takie badanie i dlaczego warto stosować takiego rodzaju test na koronawirusa?

Metody przesiewowe na czas epidemii

Po tym, jak koronawirus rozprzestrzenił się poza granice Chin do Włoch i później na resztę świata sytuacja ekonomiczna  i społeczna w większości państw zmieniła się diametralnie. Rosnąca liczba zarażeń wiąże się z koniecznością stosowania różnorakich metod prewencyjnych. Nakładanie ograniczeń w zakresie poruszania się w przestrzeni publicznej, zamykanie galerii handlowych czy obowiązek przymusowej kwarantanny dla powracających zza granicy – środki te mogą przyczynić się do ograniczenia skutków epidemii. Jednak należy pamiętać, że choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2 u wielu zarażonych osób (szacunkowo ok. 80%) objawia się łagodnie i można pomylić ją np. z przeziębieniem lub delikatną odmianą grypy. Co więcej, niektórzy przechodzą COVID-19 zupełnie bezobjawowo.

Wbrew pozorom konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne. Osoba nieświadoma tego, że jest nosicielem koronawirusa, może nieintencjonalnie zarażać innych. Stwarza to duże zagrożenie zwłaszcza dla osób starszych, które narażone są na śmiertelne powikłania w związku z chorobą.

Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie badań przesiewowych, czyli testów na koronawirusa. Pozwalają one w szybki sposób wykryć osoby z podejrzeniem koronawirusa, co przełoży się większe bezpieczeństwo pozostałej części obywateli.

Rodzaje testów na koronawirusa

Obecnie istnieją dwie metody pomagające przy wykrywaniu koronawirusa. Są to badania genetyczne oraz immunologiczne. Genetyczny test na koronawirusa polega na stosowaniu techniki NAAT (technika amplifikacji kwasu nukleinowego) metodą RT-PCR. Badanie musi zostać wykonane w specjalistycznym, odpowiednio wyposażonym laboratorium przez wyszkolony w tym celu personel. W dużym uproszczeniu polega ono na wykrywaniu śladów RNA koronawirusa w pobranej od pacjenta próbce (plwocinie, wymazie nosowo-gardłowym, krwi, kale lub moczu). Badanie cechuje się wysoką czułością (na poziomie ok. 98%), jest jednak bardzo czasochłonne.

Drugą metodą jest immunologiczny kastektowy test na koronawirusa. Zapewnia szybki wynik i nie wymaga specjalistycznego sprzętu (zaleca się jednak, aby takie badania zostały przeprowadzone w laboratorium z odpowiednimi warunkami sanitarnymi). Test opiera się na analizie próbki krwi całkowitej, osocza lub surowicy pod kątem obecności przeciwciał IgM/IgG. Są to białka odpornościowe, których główną rolą jest walka z koronawirusem. Badanie polega na dodaniu do testera próbki oraz specjalnego odczynu. Wynik powinien pojawić się w ciągu 15-20 minut. Trzeba jednak zaznaczyć, że pozytywny rezultat nie przesądza o zarażeniu. Wskazuje jedynie, że badana osoba miała styczność z patogenem. W celu ostatecznej diagnozy konieczne jest skierowanie na dalsze badania diagnostyczne.

Immunologiczny test na koronawirusa odgrywa rolę pomocniczą i przesiewową – dzięki jemu można w sprawny sposób dokonać wstępnej kontroli dużej liczby osób w krótkim czasie. To z kolei pozwala na podjęcie dalszych środków prewencyjnych, takich jak zastosowanie domowej kwarantanny lub hospitalizacji. Jest to więc realna pomoc dla szpitali, przychodni i klinik. Należy jednak pamiętać, by przy wyborze testu zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiednie normy i atesty potwierdzające ich najwyższą jakość i skuteczność. W ofercie LABTrace znajdują się wyłącznie certyfikowane i sprawdzone testy, które dają gwarancję efektywnego badania.

Author

Natalia

Opiekun klienta Biznesowego dla rynku Polskiego.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *