Światło podczerwone jest naturalnym zjawiskiem, które w ciągu minionych 200 lat z powodzeniem zaadaptowaliśmy na własny użytek. W oparciu o nią funkcjonuje wiele różnych wynalazków – m.in. noktowizory, teleskopy, systemy grzewcze i satelity meteorologiczne. W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 fale IR zaczęto również wykorzystywać do przesiewowego wykrywania osób potencjalnie chorych na COVID-19. Czy jednak podczerwień jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu? Po odpowiedź zapraszamy do poniższego artykułu.
Czym jest podczerwień?
Zanim przejdziemy do kwestii bezpieczności podczerwieni wypadałoby wyjaśnić, czym właściwie jest to zjawisko. Podczerwień (znana również jako promieniowanie podczerwone lub światło IR) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego znajdującego się pomiędzy światłem widocznym a falami radiowymi.
Wydziela je każdy obiekt o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne (-273° C). Ze względu na długość fali (całkowity zakres to 780 nm – 1 mm) zjawisko dzielimy na podczerwień bliską, średnią i daleką. Po jej odkryciu przez Williama Hershela w 1800 roku z czasem została ona wykorzystana w wielu gałęziach przemysłu i nauki – m.in. w myślistwie, astronomii, meteorologii i medycynie.
Podczerwień a zdrowie
Światło podczerwone jest najzupełniej bezpieczne dla człowieka bez względu na jego wiek czy wrażliwość na promienie słoneczne. Podczerwień w kontakcie z ludzkim organizmem wchłania się delikatnie go nagrzewając. Nie ma jednak mowy o ryzyku poparzenia czy jakichkolwiek innych negatywnych skutkach.
Wręcz przeciwnie – nagrzewanie ciała promieniami IR od lat stosuje się w celach rehabilitacyjnych wobec pacjentów z różnego rodzaju urazami. Jeżeli więc mamy styczność z podczerwienią, np. w czasie rutynowej kontroli temperatury bramką detekcyjną nie musimy obawiać się o nasze zdrowie lub samopoczucie – światło IR nie zaszkodzi nam w żaden sposób.
Światło IR do przesiewowych badań na koronawirusa
Jednymi z najpowszechniejszych wynalazków opartych o fale IR są termowizory i bezkontaktowe termometry używane do rutynowych kontroli zdrowia w miejscach pracy i użyteczności publicznej. Jakkolwiek praktyki te stosowane były już wcześniej (głównie w szpitalach, laboratoriach i obiektach wojskowych), tak dopiero w 2020 roku uległy one upowszechnieniu za sprawą wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Wysoki stopień zaraźliwości patogenu wymusił zastosowanie środków ułatwiających identyfikację osób z podejrzeniem choroby COVID-19. Kamery termowizyjne i termometry IR zapewniają nie tylko bezpieczny, lecz również szybki pomiar temperatury, którego czas nie przekracza zwykle kilku sekund. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie pojawia się duża liczba osób w krótkim czasie: dworcach PKP, PKS, portach lotniczych, galeriach handlowych, szkołach i uczelniach.
Bramki do mierzenia temperatury i termometry
Firma LABTrace zdaje sobie sprawę z tego, że od jakości systemu antywirusowego zależy bezpieczeństwo obywateli w czasie pandemii. Właśnie dlatego jej asortyment obejmuje wyłącznie certyfikowane urządzenia wykonane w zgodzie z restrykcyjnymi wymogami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Dowodzą tego oznaczenia ISO oraz CE stanowiące pisemny gwarant jakościowy zarówno dla produktu, jak i firmy, która go wyprodukowała.
Takim właśnie certyfikowanym towarem jest bramka SE-1008 z czułym sensorem IR zapewniającym bezkontaktowy pomiar temperatury z dokładnością do 0,1°C. Licznik alarmów ułatwi operatorowi sprawowanie kontroli nad danym obiektem. Do badań w przedszkolach i szkołach podstawowych polecamy bramkę przejściową o wymiarach przystosowanych specjalnie dla dzieci. Model ten wyposażono w komunikator głosowy, który poinstruuje dziecko jak korzystać z termometru, podajnik z płynem dezynfekującym do rąk i matę czyszczącą obuwie.
Jeśli mowa o urządzeniach o kompaktowych wymiarach możemy polecić elektroniczny termometr AET-R1B1. Pozwala on na szybki pomiar temperatury w zakresie od 32°C do 42,2°C i z dokładnością +/- 0,2°C. Pomiar odbywa się poprzez zbliżenie urządzenia do czoła na odległość 1,5-5 cm. Łatwa obsługa, lekkie kompaktowe wymiary i duża skuteczność czynią z termometru świetne narzędzie do zastosowania praktycznie wszędzie tam, gdzie instalacja bramki detekcyjnej ze względu na jej wymiary okaże się niemożliwe – np. w niewielkich sklepach i powierzchniach biurowych.
Światło podczerwone jest więc nie tylko zupełnie naturalne i bezpieczne, lecz również niezwykle przydatne, zwłaszcza w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Zastosowanie bramek detekcyjnych i termometrów wykorzystujących fale IR zapewni obywatelom wysoki stopień bezpieczeństwa i ograniczy jednocześnie rozprzestrzenianie się pandemii.
Author
Natalia
Opiekun klienta Biznesowego dla rynku Polskiego.