Koronawirus

Bramka SE-1008 do szkół – co warto wiedzieć?

bramka-se-1008

Bramki z termometrem IR to obecnie najlepsze środki do walki z koronawirusem w szkole. Nie bez powodu – umożliwiają one sprawną i nieinwazyjną kontrolę stanu zdrowia. Szczególnie popularny model – bramka SE-1008 świetnie sprawdzi się zarówno do kontroli osób dorosłych, jak i dzieci za sprawą opcjonalnej wersji dwusensorowej. Jak działają bramki do pomiaru temperatury i czy są one bezpieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliliśmy w niniejszym artykule.

Czym dokładnie jest bramka SE-1008?

Jest to urządzenie do mierzenia temperatury ciała. Bramki z termometrem IR to zmodernizowany wariant klasycznych bramek detekcyjnych, które od lat stosowane są na lotniskach, w sądach i zakładach penitencjarnych. Wygląd pozostał ten sam, zmianie uległo natomiast cel wykrywania – alarm w bramce nie reaguje na metal, tylko na podwyższoną temperaturę ciała osoby przechodzącej.

Na czym polega działanie bramek z czujnikiem IR?

Za pomiar temperatury odpowiada sensor podczerwieni umieszczony na jednym z ramion bramki, mniej więcej na wysokości oczu. Niewidoczne pasmo podczerwone emitowane jest przez każdy obiekt o temperaturze większej niż zero bezwzględne. Sensor dokonuje pomiaru ilości emitowanego światła i na tej podstawie określa temperaturę ciała. Jest to metoda szybka i precyzyjna – błąd pomiaru w najlepszych modelach wynosi zaledwie 0,1°C.

Jak przebiega badanie?

Bardzo prosto i – co ważne – szybko. Osoba przechodząca przez bramkę zbliża do czujnika IR nadgarstek lub czoło na odległość kilku centymetrów. Alarm uruchomi się po wykryciu podwyższonej temperatury (powyżej 37° w przypadku bramki SE-1008). Dodatkowo np. bramka SE-1008 pozwala na dokonanie potencjalnie do 70 kontroli na minutę. Masowy pomiar temperatury uczniom nie spowoduje więc zatoru ani narastającej niecierpliwości u dzieci.

bramka-se-1008-do-bezdotykowego-pomiaru-temperatury
W jakich miejscach bramka detekcyjna sprawdzi się najlepiej?

Bramka do pomiaru temperatury zaprojektowana została z myślą o ochronie miejsc użyteczności publicznej, w których pojawia się wiele osób w jednym momencie. Mowa m.in. o galeriach handlowych, szpitalach, zakładach pracy i uczelniach. Bramka SE-1008 szczególnie polecany jest szkołom i przedszkolom za sprawą opcjonalnej wersji dwusensorowej.

Ten wariant posiada dwa czujniki, z których jeden ulokowany jest poniżej pierwszego tak, aby bez trudu mogło dosięgnąć go dziecko. Kontrola jest szybka i łatwa, nie wzbudzi więc strachu i niepokoju u najmłodszych. Bramka z pomiarem temperatury w szkole zapewni wysoką ochronę dla uczniów oraz nauczycieli i pozostałych pracowników.

Czy bramka z funkcją pomiaru temperatury to pewny sposób na wykrycie osób zarażonych koronawirusem?

Podwyższona temperatura to jeden z podstawowych objawów choroby COVID-19. Pamiętajmy jednak, że gorączka nie wskazuje jednoznacznie na zarażenie koronawirusem, podobnie jak jej brak nie musi oznaczać, że badana osoba jest zdrowa. Kontrole przeprowadzone za pomocą bramki mają charakter przesiewowy – wykrywanie osób z gorączką i kierowanie ich na dalsze badania pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w przestrzeni publicznej.

Czy korzystanie z bramek mierzących temperaturę jest bezpieczne?

Całkowicie. Sensor IR nie wpływa w żaden sposób na ciało człowieka gromadząc jedynie informacje na temat poziomu emitowanej podczerwieni. Tym samym bramki do pomiaru temperatury są przyjazne osobom dorosłym, dzieciom oraz kobietom w ciąży. Bezkontaktowy charakter badania zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz innych szkodliwych patogenów.

Czy bramki z funkcją pomiaru temperatury można zainstalować na zewnątrz?

Niestety nie. Wrażliwa konstrukcja bramek z czujnikiem IR sprawia, że są to sprzęty zaprojektowane wyłącznie do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Najlepszym miejscem na zainstalowanie np. bramki SE-1008, jest pobliże wejścia do budynku tak, aby wchodzący i wychodzący ludzie mogli zostać poddani szybkiej kontroli.

Author

Natalia

Opiekun klienta Biznesowego dla rynku Polskiego.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *